صفحه 1 : ایران و جهان صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : سبک زندگی صفحه 8 : فرهنگی

۱
مهر
۱۳۹۹

شماره
۴۶۲۰

امروز: ۱ (مهر) ۱۳۹۹ ◀ ◀ Tuesday 2020 (Sep) 22

عناوین صفحه


هگمتانه، گروه باغبان: در شرایط امروز دنیا یکی از اساسی‌ترین ارکان امنیت، امنیت غذایی وابسته به کشاورزی است که این مهم دست یافتنی نیست مگر با به کارگیری فناوری روز دنیا و به فراموشی سپردن روش‌های سنتی کشاورزی. این مساله در کشورهایی با آب و هوای خشک از جمله ایران شکل جدی تری را به خود گرفته که متأسفانه علیرغم افزایش نیاز به کشاورزی مدرن حرکت به سمت مدرن سازی کافی نبوده است.
اجرای کشاورزی نوین با بهره گیری از روش‌های هوشمند و در نهایت تولید محصول سالم, قدمی در راه اعتلا و پیشرفت کشورمان و تأمین غذای امن برای هموطنانمان است.
در این بخش با نمونه‌ای از فناوری‌های نوین کشاورزی آشنا می‌شوید.

انواع حسگرهای مورد استفاده در کشاورزی
پس از روی کار آمدن اینترنت اشیا، فناوری وارد مرحله جدیدی شد. امروزه در کشورهای توسعه یافته، کشاورزان از حسگرها در تمامی مراحل از آماده‌سازی زمین، کاشت تا برداشت محصولات، بررسی کیفی، کنترل و نظارت بر حیوانات مزرعه و ماشین‌آلات کشاورزی بهره می‌برند. در این بین برخی از حسگرها بیشترین کاربرد را دارند.
1-حسگر بررسی کننده وضعیت آب‌وهوا
این سنسورها که از سال 2015 موردتوجه قرار گرفت در مزارع پیشرفته و اتوماسیون شده بسیار به کار می‌آید‌. با کمک این حسگرها وضعیت مزرعه، جنگل و گستره آبی، شرایط رشد محصول، میزان رطوبت خاک و کیفیت آن مورد بررسی قرار می‌گیرد. این حسگرها امواج را از 4 طرف اندازه‌گیری می‌کند که از آن می‌توان شرایط آب‌وهوای یک‌ نقطه خاص، باران، تگرگ، خشک‌سالی و حتی آلودگی هوا را پیش‌بینی کرد و یا میزان آب موردنیاز محصولات را به دست آورد.
2-تله ماتیک‌ها
این دسته از تجهیزات که از سال 2013 توسعه یافته و از سال 2016 به طور فراگیری مورد استفاده قرار گرفتند، امکان برقراری ارتباط بین ابزار با کشاورز را فراهم می‌سازند.
به طور مثال با کمک یکی از این تجهیزات جدید که مجموعه‌ای از میکرو حسگرها با تعداد زیادی ربات کوچک و بزرگ است، به ماشین‌آلات کشاورزی نظیر تراکتور توان برقراری ارتباط با راننده را می‌دهد و او را از خطرات یا مشکلاتی که برای دستگاه ممکن است به وجود آید، خبردار می‌کند.
3-حسگر وضعیت‌ سنج حیوانات مزرعه
یکی از به روزترین فناوری‌های نوین کشاورزی در بخش حسگرها، تجهیزات مدرنی است که از طریق آن‌ها می‌توان اطلاعات کامل و مهمی درباره حیوانات مزرعه به دست آورد.
از جمله قلاده‌های مجهز به جی پی اِس، سیستم‌های زیست‌سنجی و سامانه بازشناسی با امواج رادیویی که سامانه‌ای بی سیم برای برقراری ارتباط است و با تبادل اطلاعات بین یک برچسب و یک بازخوان کار می‌کند.
4-حسگرهای کاربردی برای محصول
در تکنو کشاورزی، برای سنجش و اندازه میزان بذر کافی جهت ازدیاد محصول، به‌جای روش دستی از حسگرها استفاده می‌کنند. همچنین به‌منظور اطمینان از سلامت و کیفیت محصولات از حسگرهای نوری نظیر اشعه مادون قرمز و یا پهبادها بهره می‌برند.
5-حسگرهای مربوط به زیرساخت سلامت
نسل جدیدی از فناوری‌های نوین در کشاورزی، حسگرهایی هستند که با کمک شبکه‌های هوشمند، اطلاعات مفیدی در مورد حفظ و نگهداری صحیح و اصولی از تجهیزات و ربات‌ها در اختیار کشاورزان قرار می‌دهند.
از این حسگرها می‌توان جهت نظارت بر ارتعاشات و همچنین شرایط مواد مورد استفاده در ساختمان‌ها، پل‌ها، کارخانه‌ها، مزارع و دیگر اماکن استفاده کرد.
*در این نوشتار از مطالب وبگاه سپیدخوشه استفاده شده است.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: