صفحه 1 : ایران و جهان صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : سبک زندگی صفحه 8 : فرهنگی

۱
مهر
۱۳۹۹

شماره
۴۶۲۰

امروز: ۱ (مهر) ۱۳۹۹ ◀ ◀ Tuesday 2020 (Sep) 22

عناوین صفحه


هگمتانه، گروه باغبان: با توجه به گسترش پدیده آپارتمان نشینی در شهرها و کوچک شدن حیاط منازل، یکی از راه‌های استفاده از فضاهای سبز و آرامش بخش در محیط زندگی ما، پرورش گل‌های آپارتمانی است که به نور کمتری نیاز دارند و محل زیست ما را شاداب‌تر و زیباتر می‌کنند.
گیاهان آپارتمانی رنگ، بافت و گرما را به خانه اضافه می‌کنند و اجازه دسترسی سالانه به باغبانی را به اهالی خانه می‌دهند و حتی می‌توانند کیفیت هوا را بهبود بخشند. در این بخش با ما همراه باشید تا با نمونه‌ای از گیاهان آپارتمانی و نحوه پرورش آن آشنا شوید.

نخل اریکا
گیاه نخل اریکا بسیار زیبا و انطباق پذیر با محیط اطراف است. این گیاه از بهترین گیاهان برای نگهداری داخل آپارتمان و بسیار سازگار با شرایط این محیط می‌باشد.
از مشخصات ظاهری این گیاه می‌توان به برگ‌های کشیده و باریک با رنگ سبز تیره یا سبز و زرد اشاره کرد. ارتفاع این گیاه ممکن است تا 6 متر هم برسد و معمولا 6 تا 8 برگ روی یک جوانه بزرگ که از بدنه اصلی درآمده است نمایان می‌شود. هر برگ اصلی از 40 الی 60 برگ فرعی تشکیل می‌گردد.
گیاه نخل اریکا از خاصیت تصفیه کنندگی برخوردار بوده و می‌تواند برخی سموم موجود در محیط مانند تولوئن و هیدروکربن‌های مضر را از بین ببرد.
جالب اینجاست که گیاهی به ارتفاع 1٫8 متر می‌تواند در طی 24 ساعت در حدود یک لیتر آب را از طریق تبخیر از سطح برگها به هوا اضافه کند، بنابراین به عنوان یک مرطوب کننده طبیعی هوا شناخته می‌شود.

شرایط نگهداری نخل اریکا
بهترین دما جهت رشد گیاه اریکا، دمای بین 20 الی 30 درجه می‌باشد چرا که این گیاه بومی مناطق گرمسیری است.
البته توجه داشته باشید که دمای بیش از حد بالا نیز می‌تواند منجر به افتادگی برگ‌ها و سوختن آن‌ها بشود. به هیچ عنوان این گیاه را نزدیک شوفاژ قرار ندهید چرا که باعث نابودی این گیاه خواهد شد.
گیاه نخل اریکا نیازمند نور غیر مستقیم است اما در سایه نیز امکان رشد دارد. در صورت تابش شدید برگ‌ها خواهند سوخت. همچنین کمبود نور موجب رنگ پریدگی برگ‌ها می‌شود.
قبل از آن که خاک گیاه خشک شود اقدام به آبیاری آن کنید. اما خیس و غرقابی بودن طولانی خاک می‌تواند منجر به مرگ آن شود که از نشانه‌های آن کم رنگ شدن برگ‌ها و افتادگی ساقه‌ها و برگ‌های گیاه است. توجه کنید که این گیاه به آبیاری منظم احتیاج دارد. همچنین این گیاه به املاح آب حساس بوده و باید از آبی استفاده کنید که املاح کمی دارد. خاک مناسب گیاه نخل اریکا نیز خاک و کود آماده می‌باشد.

گلدهی گیاه اریکا
گیاه بالغ در صورت فراهم بودن شرایط محیطی مناسب در اواخر بهار و اوایل تابستان شروع به گلدهی می‌کند. گل‌های آن به رنگ زرد روشن و بسیار باریک و کوچک هستند و در زیر برگ‌ها رشد می‌کنند.
پس از گذشت چند ماه با تابش نور مستقیم آفتاب شکوفه‌ها به میوه‌های سبز رنگ تبدیل شده و با گذشت زمان رنگ آن‌ها به زرد و نارنجی تغییر خواهد کرد. البته این میوه‌ها خوراکی نیستند.
این گیاه در جوانی نیازی به هرس ندارد ولی با پیر شدن آن بعضی برگها قهوه‌ای میشوند و نیاز به جدا شدن دارند.
*بخش‌هایی از این متن از وبگاه ایران درخت برداشته شده است.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: