صفحه 1 : ایران و جهان صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : سبک زندگی صفحه 8 : فرهنگی

۱
مهر
۱۳۹۹

شماره
۴۶۲۰

امروز: ۱ (مهر) ۱۳۹۹ ◀ ◀ Tuesday 2020 (Sep) 22

عناوین صفحه


هگمتانه، گروه خبر همدان: مجری طرح گیاهان دارویی با اشاره به صادرات گیاهان دارویی 3 برابر واردات آن، گفت: تحریم‌ها باعث شد که شرکت‌های غذایی و دارویی از گیاهان دارویی داخل بیشتر استفاده کنند و این صنعت توسعه بیشتری پیدا کرد.
به گزارش هگمتانه، حسن زینلی مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ به این که وضعیت توسعه گیاهان دارویی در کشور چگونه است، ‌گفت: تحریم‌ها اثر بسیار خوبی روی توسعه گیاهان دارویی گذاشت چرا که واردات با محدودیت‌هایی انجام شده و به این دلیل شرکت‌ها و کارخانه‌ها به استفاده بیشتر از محصولات داخلی روی آورده‌اند به طوری که کارخانجات فرآوری و همچنین تولید عصاره و اسانس با استفاده از گیاهان دارویی داخل بیشتر فعال شده‌اند.
وی افزود: در تأمین ارز هم مشکلاتی وجود داشت، اما منشأ خیر و برکت شد و شرکت‌ها واردات کمتری کردند و باعث شد آنها از گیاهان دارویی داخلی بیشتر استفاده کنند.
زینلی در پاسخ به اینکه اقبال به استفاده از گیاهان دارویی در کشور چگونه است،‌ گفت: طی سال‌های گذشته فرهنگ استفاده از گیاهان دارویی در کشور رشد کرده و درخواست‌ها برای استفاده از این محصول هم بیشتر شده است و نسبت به سال‌های گذشته توسعه بیشتری را در بخش گیاهان دارویی شاهد هستیم.

کشت 25 هزار هکتار گیاه دارویی
مجری طرح گیاهان دارویی گفت: امسال 25 هزار هکتار کشت جدید گیاهان دارویی در کشور انجام می‌شود و این به دلیل تقاضا و نیازی است که در بازار احساس می‌شود.
وی گفت: حمایت‌هایی هم از تولیدکنندگان گیاهان دارویی در دو بخش تسهیلات و یارانه‌ای انجام می‌شود.
به گفته این مسؤول، وام‌های 12 تا 14 درصد برای کاشت و تولید، وام‌های 16 درصد برای ایجاد زنجیره ارزش صنایع تبدیلی و همچنین وام‌های 15 و 18 درصد برای سرمایه‌گذاری در این بخش اختصاص می‌یابد.
مجری طرح گیاهان دارویی میزان تسهیلاتی که برای این بخش داده می‌شود را از یک میلیارد تا 10 میلیارد تومان عنوان کرد و گفت:‌ هیچ مشکلی از نظر تسهیلات وجود ندارد و در مقابل طرحی که تولیدکنندگان ارائه می‌دهند تسهیلات ارائه می‌شود.
مجری طرح گیاهان دارویی ارزش صادرات گیاهان دارویی را امسال 550 میلیون دلار عنوان کرد و گفت: این میزان نسبت به سال گذشته رشد 5 درصدی داشته اما این رشد در شرایط وجود کرونا و مشکلات صادراتی بوده است که البته ظرفیت‌های زیادی برای صادرات در کشور وجود دارد.
به نقل از فارس، زینلی میزان واردات را هم 180 میلیون دلار عنوان کرد و گفت: ‌معمولا میزان صادرات سه برابر واردات در بخش گیاهان دارویی است.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: