صفحه 1 : ایران و جهان صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : فرهنگ شهروندی صفحه 8 : فرهنگی

۵
مهر
۱۳۹۹

شماره
۴۶۲۳

امروز: ۵ (مهر) ۱۳۹۹ ◀ ◀ Saturday 2020 (Sep) 26

عناوین صفحه

هگمتانه، گروه خبر همدان - هانیه امیرکهریزی: پیشگام بهانه‌ای است برای اینکه جوانان متعهد استان دور هم جمع شوند، تجربه مواجه شدن با مشکلات واقعی، درک پیچیدگی‌های آن‌ها و حل آن‌ها را کسب کنند، از تجربه و دانش افراد با سابقه استفاده کنند و خیزش جوانان استان‌ها برای رفع موانع پیشرفت کشور را کلید بزنند.

به گزارش خبرنگار هگمتانه، چندی پیش با شنیدن نام پیشگام هزاران سؤال در ذهنم مطرح شد. برای یافتن پاسخ آنها نیاز به شناخت و درک عمیق از نحوه فعالیت پیشگام است به صورتی که تحلیل گران باید از چون و چرای این رویداد مطلع شوند.

شکل گیری، ادامه روند و نتیجه کار در پیشگام هرکدام نیاز به مطالعات پیوسته‌ای داشت که با همت جوانان و همکاری مدیران دلسوز استان محقق شد و در حال حاضر پیشگامان در نیمه راه هستند.

رویداد با مرحله غیرحضوری آغاز شد و تیم‌ها و افرادی که ثبت نام اولیه کرده اند، پس از تأیید سوابق کاری ثبت شده، در کانال اطلاع رسانی پیشگام عضو شدند و در بازه زمانی مقرر پاسخ‌های خود را به سؤالات آزمون غیرحضوری برای دبیرخانه رویداد ارسال کردند.

پس از ارزیابی مرحله غیرحضوری و مشخص شدن تیم‌هایی که امکان حضور در رویداد را دارند و ثبت نام نهایی، مرحله حضوری پیشگام آغاز شد و در تاریخ 20 شهریور معرفی شدگان به آموزش خود را برای گام دوم آماده کردند.

پس از این گام، ارائه ریشه یابی به مربیان و شروع فعالیت برای ارائه راهکار در طول هفته‌های پیش رو در دستور کار خواهد بود.

در همین خصوص مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان خاطرنشان کرد: رویداد پیشگام برای نخستین بار در استان همدان در سه نوبت یا مرحله اجرایی می‌شود.

حجت الاسلام هادی نظیری با بیان اینکه در تبلیغات اسلامی به دنبال تحقق فضای جامعه اسلامی مورد نظر امام راحل و ولی امر مسلمین هستیم؛ افزود: اندیشه فضای جامعه اسلامی یک اندیشه صحیح است که به عنوان اندیشه اسلامی باید به خوبی تبیین و سپس مقدمات پیاده سازی این اندیشه در جامعه اجرایی شود.

وی با بیان اینکه امام(ره) با فکر و اندیشه به دنبال رسیدن به نقطه مقصود بودند و این مأموریت مبتنی بر اسلام به خصوص اسلام حقیقی، ناب و راستین بود؛ افزود: لازمه تحقق اندیشه اسلام ناب در بستر جامعه دستیابی ما به یک جامعه اسلامی است.

حجت الاسلام نظیری با بیان اینکه مقام معظم رهبری در تبیین اهداف نهضت یا انقلاب پنج مرحله را معرفی می‌کنند، افزود: این پنج مرحله شامل انقلاب اسلامی، نظام اسلامی، دولت اسلامی، جامعه اسلامی و تمدن اسلامی است.

وی با تأکید بر اینکه برای تحقق تمدن اسلامی یک گام وجود دارد و باید جامعه اسلامی را الگوی همه جوامع بسازیم، عنوان کرد: باید نظام اسلامی ایران را به عنوان یک الگوی پیشرفته، همه جانبه نگر و مترقی بسازیم به طوری که در آن جامعه سعادت دنیوی و اخروی وجود داشته باشد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان با بیان اینکه اسلام می‌خواهد انسان دنیایی آباد داشته باشد و سعادت اخروی هم شامل حال او شود، ادامه داد: برای تحقق جامعه اسلامی در ابعاد مختلف با چالش‌ها و موانعی در حوزه‌های مختلف اقتصاد، سیاست، فرهنگ، حوزه اجتماعی و قضائی مواجه هستیم.

وی با بیان اینکه برای تحلیل درست باید چالش‌ها، آسیب‌ها و موانع را به درستی واکاوی کنیم و بفهمیم نقطه و مسأله کانونی که چالش را موجب شده چیست؟ افزود: به این کار مسأله یابی گفته می‌شود.

 

پیشگام به اهم چالش‌های موجود در استان می‌پردازد

حجت الاسلام نظیری با بیان اینکه مسأله باید به درستی شناخته و بر اساس اندیشه ناب محمدی تحلیل شود؛ افزود: گاهی مقصد درست تشخیص داده شده اما در اندیشه لیبرال و غیر اسلام ناب برای حل مسأله به راهکارهایی روی می‌آوریم که مبنای اندیشه اسلام ناب را کنار گذاشته و بر روی ارزش‌ها پا می‌گذاریم.

وی با اشاره به اینکه در برگزاری «رویداد پیشگام» در استان همدان به دنبال این هستیم از نگاه کارشناسان، مخاطبان، توده‌های فکور و افراد دغدغه مند به اهم چالش‌های موجود در استان همدان پی ببریم؛ افزود: در رویداد پیشگام بخشی از آسیب‌ها و چالش‌ها را پیدا کرده و با گفت‌وگو و مباحثه با کارشناسان تلاش می‌شود چالش را به مسأله رسانده و برای حل مسأله بهترین، مناسب‌ترین، معقول‌ترین و مرتبط‌ترین راه حل مبتنی بر نظام اسلامی در نظر گرفته شود.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان با اشاره به اینکه رویداد پیشگام گام مهمی در رسیدن به چالش‌ها، راهکارها و پیدا کردن مسأله است، تأکید کرد: برگزاری «رویداد پیشگام» فرصت خوبی برای مسؤولان استان در راستای شناسایی ظرفیت‌های فعال و دغدغه مند است که می‌توانند بهترین بازوان برای حل مسائل و مشکلات استان باشند.

وی یادآور شد: جمعی از جوانان فکور در استان با کمک جمعی از جوانان دغدغه مند و تعدادی از جوانان فکور خارج از استان این رویداد را طراحی و برنامه‌ریزی کردند و اجرایی خواهند کرد.

حجت الاسلام نظیری با اشاره به اینکه امیدواریم برگزاری رویداد پیشگام به عنوان یک الگو در بستر استان همدان جا بیفتد و نگاه ما به معضلات و مشکلات یک نگاه مسأله شناسانه باشد، افزود: اگر 80 درصد وقت و توان و انرژی خود را صرف شناخت مسأله کنیم بعد از شناخت خوب مسأله؛ پیدا کردن راه حل آسان خواهد بود.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان در ادامه با تأکید بر اینکه خبرنگار و رسانه باید آگاهانه و هوشمندانه فضای جامعه را رصد کند، افزود: یکی از مشکلات موجود در همدان این است که افراد جرأت حرف زدن ندارند و گاهی برخی افراد توانمند هستند اما بدون شنیدن حرف آنها در گام اول تخطئه می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه استعدادهای خوبی در استان همدان وجود دارد اما مجالی برای ظهور و بروز آنها پیدا نشده است؛ افزود: برگزاری رویداد پیشگام تنها برگزاری یک رویداد در حد چالش‌ها و آسیب‌های یک استان نیست بلکه یک روش خیلی مهم است و در زندگی شخصی هم می‌توان از آن بهره برد.

حجت الاسلام نظیری خواستار ایجاد یک کرسی تخصصی ویژه رسانه‌ها در رویداد پیشگام شد و افزود: رسانه در بارور کردن فضای رویداد بسیار تأثیر دارد.

 

قلی زاده: جامعه‌ای مبتنی بر عدالت هدف پیشگام است

محمدرضا قلی زاده دبیر اجرایی رویداد پیشگام نیز افزود: پیش نیاز اصلی، احساس مسؤولیت و دغدغه حل مسائل و پیشرفت استان همدان است. افرادی که سابق بر این تجربه‌ای در این مسیر داشته اند(در تشکل‌های دانشجویی، طلبگی، گروه‌های مردمی، مساجد، رسانه و...) در اولویت هستند.

دبیر اجرایی رویداد پیشگام با بیان اینکه ما به دنبال ایجاد جامعه‌ای مبتنی بر عدالت هستیم که مردم در آن نقش‌آفرینی کنند اظهار کرد: سطح معیشتی مردم در جامعه نیز باید قابل قبول باشد اما دستیابی به این اهداف زمان‌بر بوده و موانعی وجود دارد.

قلی زاده با اشاره به اینکه نحوه حل مسائل و عبور از موانع تفاوت کشور‌ها و جوامع را نشان می‌دهد گفت: در طول 40 سال اخیر وقتی مردم نقش‌آفرینی کرده‌اند، کشور توانسته از مشکلات عبور کند و این نقش‌آفرینی مردم تمایز بین جامعه ایران و دیگر جوامع را نشان می‌دهد.

دبیر اجرایی برگزاری رویداد «پیشگام» با تأکید بر اینکه باید مردم در عرصه‌های مختلف خود را متولی پیشرفت ببینند افزود: برای این مهم یعنی پای کار آمدن مردم و انجام حرکت مردمی نیاز به راهبری، هدایت و افرادی پیشگام است.

وی با اشاره به اینکه جوانان نخبه‌ای هستند که می‌توانند پیشگامی این حرکت را بر عهده بگیرند عنوان کرد: باید طوری پیش رویم تا استعداد و دغدغه‌مندی جوانان در استان‌ها و جوامع ظهور و بروز کند و نقش‌آفرینی داشته باشند.

قلی‌زاده با بیان اینکه در این راستا نیاز به تربیت افراد جدید نیست بلکه باید افراد مستعد کشف شوند گفت: همدان به عنوان نخستین استان که در آن رویداد پیشگام برگزار می‌شود دارای ظرفیت‌های زیادی است و باید آنها را شناخت.

وی با اشاره به اینکه ما به دنبال این هستیم کمک کنیم تا جوانان مستعد استان‌ها بتوانند حرکت عمومی را به سمت پیشرفت راهبری کنند افزود: رویداد پیشگام یک رویداد آموزشی صرف نیست و باید در آن به موضوع حل مسائل رسید.

دبیر اجرایی برگزاری رویداد پیشگام با بیان اینکه رویداد پیشگام سه هفته برگزار می‌شود گفت: مسائلی از جمله چگونگی شناسایی چالش‌های استان، ریشه یابی و ارائه راهکار در این رویداد آموزش داده می‌شود و شرکت‌کنندگان باید در چند مرحله فعالیت کنند که اول بررسی معضلات استان است.

قلی‌زاده با بیان اینکه گروه‌ها باید اصلی‌ترین مشکلات استان که مانعی ایجاد کرده را اثبات کنند افزود: مرحله دوم مربوط به ریشه‌یابی است که این مرحله تفصیلی است و شرکت‌کنندگان یک هفته درگیر آن هستند تا ریشه یابی دقیقی انجام شود و با توجه به ریشه‌یابی راهکار‌های متفاوتی ارائه خواهد شد.

وی با تأکید بر اینکه راهکار‌ها باید عملیاتی و متناسب با ریشه‌یابی باشند و تبعات دیگری برای استان نداشته باشند گفت: رویداد پیشگام آغاز یک حرکت و خیزشی در استان است و می‌تواند جریانی ایجاد کند که باعث حل مسأله شود.

دبیر اجرایی برگزاری رویداد پیشگام افزود: این رویداد از 20 شهریورماه به مدت سه هفته در همدان برگزار خواهد شد و شرکت‌کنندگان نتایج فعالیت‌های خود را در روز جمعه چهارم مهرماه به هیأت داوران ارائه خواهند داد.

وی با اشاره به اینکه فرایند اطلاع رسانی و ثبت نام رویداد از یک ماه پیش آغاز شده است افزود: 110 نفر برای رویداد ثبت نام کرده‌اند که بعد از بررسی ثبت نام 65 نفر از جوانان پذیرفته و نهایی شد.

قلی‌زاده به فعالیت شرکت‌کنندگان زیر نظر 15 مربی اشاره کرد و گفت: مشکل از سمت تیم‌ها انتخاب می‌شود؛ مربیان شناخت کامل نسبت به استان دارند و بانک آماری و اطلاعاتی کاملی در دست آنهاست اما به شرکت‌کنندگان ارائه نمی‌دهند تا خود اطلاعات را پیدا کنند.

وی با اشاره به اینکه رسانه‌ها یک ابزار مهم برای ارائه راهکار‌ها و جریان سازی هستند بیان کرد: آنها می‌توانند در طول برگزاری رویداد با ما همراه شوند و اطلاع رسانی لازم را انجام دهند.

دبیر اجرایی برگزاری رویداد پیشگام خاطرنشان کرد: در صورتی که تیمی راهکاری ارائه دهد و تمایل به پیگیری راهکار خود داشته باشد، آمادگی همکاری و کمک کردن به آن را داریم.

وی اظهار کرد: اگر تیمی دغدغه‌مند نباشد ما نیز پیگیری نخواهیم کرد چراکه با افراد دغدغه‌مند کار می‌کنیم و شرایط و امکانات را فراهم می‌کنیم تا برای حل مسأله کاستی نباشد و تا حد توان پشتیبانی و حمایت نیز خواهیم کرد.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: