صفحه 1 : ایران و جهان صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : فرهنگ شهروندی صفحه 8 : فرهنگی

۵
مهر
۱۳۹۹

شماره
۴۶۲۳

امروز: ۵ (مهر) ۱۳۹۹ ◀ ◀ Saturday 2020 (Sep) 26

عناوین صفحه

هگمتانه، گروه خبر همدان: نماینده ولی فقیه در استان همدان گفت: ائمه جمعه به دنبال حل مشکلات مردم هستند.

به گزارش هگمتانه آیت‌ا... حبیب الله شعبانی با تأکید بر اینکه تریبون نماز جمعه مال مردم است، گفت: امام جمعه‌ای موفق است که درک درستی از جامعه خود داشته باشد و لازمه آن هم حضور در کنار مردم و رسیدگی به مشکلات آنها است.

وی بیان کرد: نماز جمعه دارای دو خطبه عبادی و سیاسی است، و لذا وظایف ائمه جمعه را باید حول محور این دو بعد تعریف کنیم، اما وظیفه اصلی ائمه جمعه، به عنوان فرمانده فرهنگی منطقه خود، مجاهدت در عرصه فرهنگ و امور دینی است، که باید در این راستا انسجام بخشی به فعالیت‌های فرهنگی، شناسایی اولویت‌ها در عرصه فرهنگ و همراه کردن نیروهای مردمی فرهنگی را در دستور کار خود قرار دهد.

وی ادامه داد: امام جمعه‌ای موفق است که درک مشترکی با جامعه خود داشته باشد و لازمه آن هم حضور ائمه جمعه در طول هفته در کنار مردم و رسیدگی به مشکلات آنها است. زمانی که مردم مشاهده می‌کنند امام جمعه مشکلات و مطالبات آن‌ها را از تریبون نماز جمعه بیان می‌کند و پیگیر رفع آن از مسؤولان می‌شود، این حس در آنها ایجاد می‌شود که نهاد امامت جمعه و امام جمعه متعلق به آنها است و نتیجه آن هم جذب اقشار مختلف به نماز خواهد بود.

امام جمعه همدان افزود: ائمه جمعه به دنبال رأی آوردن و انتخابات نیستند و آنچه برای آنها مهم است، منافع مردم و حل مشکلات آنها است و لذا فعالیت‌های خود را به صورت مخلصانه در این راستا انجام می‌دهند و به همین دلیل امام جمعه نباید اجازه دهد که مردم نسبت به نهاد نماز جمعه حس غریبگی پیدا کنند، چرا که نماز جمعه نهادی مردمی و انقلابی است که باید مطالبات مردم را پیگیری کند و در آن خواسته‌های مردم را به گوش مسؤولان برساند و این موضوع باید برای مردم تبیین شود.

آیت‌ا... شعبانی گفت: قطعا اگر بخواهیم به هدفی برسیم باید آن را با تمام وجود باور داشته باشیم، و رسیدن به هدف انقلاب اسلامی که تحقق کلمه الله در جامعه است، با کمک مردم مقدور خواهد بود، بنابراین نماز جمعه با استفاده از جمعیتی که هر هفته دور هم جمع می‌شوند، می‌تواند نقش مهمی را برای زنده نگه داشتن این هدف در جامعه ایفا کند.

وی درباره دستیابی به نماز جمعه در تراز انقلاب اسلامی بیان کرد: اولین مرحله در دستیابی به نماز جمعه در تراز انقلاب حضور یک امام جمعه انقلابی در منطقه است که با نگاه جهادی و بر مبنای اصول عقلی در مسیر رسیدن به تمدن اسلامی حرکت کند و برای تحقق این هدف با تمام تلاش و توان خود فعالیت کند.

به نقل از پایگاه حوزه، وی درباره شرایط جامعه با شیوع کرونا بیان کرد: از آنجایی که کرونا تازگی داشت و به نوعی ناشناخته بود در اوایل اسفند با مشکلات زیادی مواجه بودیم، به طور مثال یکی از مشکلات موجود در فعالیت‌های مردمی نبود انسجام و اولویت شناسی مورد نیاز بود، بنابراین در اواخر اسفند با همراهی ائمه جمعه استان همدان، ستاد مردمی مقابله با کرونا را در راستای ستاد استانی و به عنوان بازوی کمکی آن، راه‌اندازی کردیم و وارد میدان شدیم که هدف اصلی آن نیز انسجام بخشیدن به فعالیت‌های جهادی مردم در شهر در حوزه گندزدایی، ضد عفونی و کمک‌های مؤمنانه بود.

نماینده ولی فقیه در استان همدان ادامه داد: البته نه تنها در استان همدان، بلکه حضور ائمه جمعه و روحانیت در این مدت بسیار چشمگیر بود و در عرصه‌های مختلف صحنه‌های به یاد ماندنی و مجاهدانه‌ای را رقم زدند، اما آنچه لازم است که به آن توجه کنیم، این است که با وجود تمامی سختی‌ها و مشکلاتی که ویروس کرونا با خود به همراه داشت، اما ثابت کرد که در لایه‌های زیرین نظام چه ظرفیت‌های عظیم مردمی و نوع دوستی وجود دارد که در مشکلات و سختی‌ها خودش را بروز می‌دهد.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: