صفحه 1 : ایران و جهان صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : فرهنگ شهروندی صفحه 8 : فرهنگی

۵
مهر
۱۳۹۹

شماره
۴۶۲۳

امروز: ۵ (مهر) ۱۳۹۹ ◀ ◀ Saturday 2020 (Sep) 26

عناوین صفحه

 صفورا کاظمیان

چندگاهی است خانه‌های مساحت پایین 25 و 30 متری ذهن همه بدون خانه‌ها را درگیر خود کرده است. شاید تا سه سال قبل به ذهنمان خطور نمی‌کرد روزی تلاشمان تهیه مبلغ خرید این دست خانه‌ها باشد.

تقریباً یک سال از مطرح شدن ساخت خانه‌های با مساحت پایین می‌گذرد و حالا که اجاره‌بهای نجومی با بیکاری و حقوق‌های ناچیز دست به دست هم داده‌اند تا برخی مردم عزیزمان بام خانه‌ها را اجاره کنند، باز هم موضوع ساخت چنین خانه‌هایی از سوی دولت و مجلس مطرح شده و نظر مجلسیان این است که در شرایط کنونی با توجه به بازار مسکن و مشکل کمبود عرضه در این حوزه، تولید مسکن از هر طریقی مثبت است و عرضه و تقاضا در بازار مسکن را به تعادل می‌رساند و در نهایت موجب کاهش قیمت مسکن می‌شود.

حالا کاری است که شده؛ گاهی تنها می‌توانیم شانه بالا بیندازیم و برای سازگاری با شرایط پیش آمده در پی آماده‌سازی روانمان باشیم.

در خوشبینانه‌ترین حالت خرید خانه‌ای 30 متری در مثلاً خیابان فرهنگ همدان 600 میلیون تومان آب می‌خورد یعنی صاحب همین 30 متر جا شدن هم هنوز رؤیاست که شاید خیلی زود به این نتیجه برسیم که باید با این آرزوی 30 متری خداحافظی کنیم.

کسی که جیبش به اندازه خرید چنین خانه‌ای باشد باید خودش را برای شور رفتن آماده کند؛ شور رفتن لوازم زندگی‌اش، شور رفتن بستگان و دوستانش و حتی شور رفتن اندامش.

با زندگی در چنین خانه‌ای بسیاری از لوازم کارکرد خود را از دست می‌دهند و البته بسیاری آدم‌ها نیز.

چنین خانه‌ای خانواده، روابط اعضا با یکدیگر و زندگی جمعی را رو به زوال می‌برد و فردی که تصمیم به سکونت در چنین خانه‌ای بگیرد مجبور است فقط برای استراحت به این خانه بازگردد یعنی چنین خانه‌ای افراد را به حضور بیشتر در محیط بیرون از خانه ترغیب می‌کند که در منافات با زندگی خانوادگی است و هرچه بیشتر افراد را به انزوا می‌برد و آنها را وامی‌دارد به کار بچسبند.

اما می‌توان به بحران جمعیت امیدوار بود؛ چراکه در سایه رشد منفی جمعیت تقاضای مسکن که امروز بیشتر از عرضه است خودبه‌خود کمتر از عرضه خواهد شد و خرید مسکن به عنوان یک سرمایه‌گذاری توجیه خود را از دست خواهد داد‌.

با خروج مسکن از گروه سرمایه‌گذاری‌های پربازده بدون مداخله متولیان قیمت مسکن خواهد شکست و بحران جمعیت بحران مسکن و اجاره‌بها را حل خواهد کرد؛ همان‌طور که بحران سیل، بحران دریاچه ارومیه و نمکی که فشار ساکنان منطقه را بالا برده بود را حل کرد.

فقط کافی است 30 سال دیگر دوام بیاوریم.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: