کد خبر : 20555
تاریخ : 1399/11/16
گروه خبری : خبر همدان

ره‌آورد شهرداری همدان در ایام ‌الله دهه مبارک فجر

21 اتوبوس جدید زیر آسمان شهر

توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی شهر همدان با اعتباری بالغ بر 700 میلیارد ریال

هگمتانه، گروه خبر همدان: هم زمان با ایام الله دهه فجر، 21 دستگاه اتوبوس جدید وارد ناوگان حمل و نقل عمومی شهر همدان شد.

به گزارش خبرنگار هگمتانه، آیین بهره‌برداری از 21 دستگاه اتوبوس جدید ناوگان اتوبوسرانی همدان صبح روز گذشته با حضور سرپرست فرمانداری همدان، شهردار، رئیس شورای اسلامی شهر و اعضای شورای اسلامی شهر همدان و نمایندگان همدان در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مدیران و مسؤولان برگزار شد.

فرماندار همدان: حمل و نقل پایدار شهری لازمه توسعه شهر نشینی 

محمدعلی محمدی سرپرست فرمانداری همدان ضمن گرامیداشت ایام‌‌ا... دهه فجر و میلاد با سعادت حضرت فاطمه(س) گفت: در حوزه حمل و نقل پایدار شهری توسعه شهرنشینی از یک‌سو و افزایش جمعیت از سوی دیگر باعث به وجود آمدن الفاظ تازه در زمینه مدیریت شهری شده است و تمام تلاش در این زمینه انجام می‌شود که دسترسی عادلانه، ایمن و متناسب با نیازهای اقشار مختلف مردم را ایجاد کنیم.

محمدی به ارکان مهم حمل و نقل پایدار اشاره کرد و گفت: از نظر سازمان ملل ارکانی چون آثار زیست محیطی، آلودگی هوا، آلودگی صوتی، آلودگی زمین و حداقل مصرف انرژی باید مورد توجه قرار گیرد و اگر شهری بتواند به این ارکان جامه عمل بپوشاند به توسعه پایدار در حوزه حمل و نقل نائل آمده است.

سرپرست فرمانداری همدان گفت: در ارتباط با مسائل شهری باید به‌روز و به‌هنگام باشیم و نگرش‌مان این است که شهر یک موجود زنده است و هر روز رو به تکامل است و بر اساس این قاعده نوع نگرش و تصمیم‌گیری باید متفاوت باشد. وی با اشاره به ارائه خدمات به آحاد مختلف مردم به توسعه پایدار در حمل و نقل عمومی گریزی زد و گفت: اتوبوس‌های جدید باید در تمام مناطق شهر مورد استفاده قرار گیرد و از اتوبوس‌های مستهلک در مناطق کم‌برخوردار استفاده نشود.

وی همچنین به موضوع پروژه قطار شهری اشاره کرد و گفت: راه برون‌رفت از مشکل تبعیض بین مناطق مختلف شهر موضوع قطار شهری است که در این زمینه باید منافع عمومی مردم مد نظر قرار بگیرد و این پروژه شهر را از موضوع بالای شهر و پایین شهر درمی‌آورد. وی از مسؤولان مربوطه که یک گام بیشتر و بلندتر در جهت توسعه پایدار حمل و نقل عمومی برداشتند تشکر و قدردانی کرد.

صوفی: قطار شهری به رفع  تبعیض از مناطق مختلف شهر کمک می‌کند

عباس صوفی شهردار همدان هم گفت: توسعه حمل و نقل عمومی یکی از موضوعات مهم در زمینه توسعه پایدار شهری است که یک خواسته به جا و حق قانونی شهروندان است.

صوفی گفت: تعداد 15 دستگاه اتوبوس جدید با هزینه بالغ بر 50 میلیارد تومان خریداری شده است و نوسازی 30 دستگاه اتوبوس فرسوده و همچنین نوسازی اتوبوس‌های بخش خصوصی نیز در دستور کار قرار دارد که امیدواریم اتوبوس‌هایی درخور شأن شهروندان همدانی داشته باشیم.

شهردار همدان به موضوع قطار شهری نیز اشاره کرد و با بیان اینکه قطار شهری به رفع  تبعیض از مناطق مختلف شهر کمک می‌کند گفت: با پیگیری و کمک استاندار همدان و نمایندگان مردم همدان بخصوص رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در مجلس و همچنین اعضای شورای اسلامی شهر همدان اتفاقات خوبی در معرض وقوع است که امیدواریم در بودجه سال 1400 این مهم رقم بخورد و در حوزه توسعه شهر همدان بتوانیم چند سال جلوتر برویم و همانند شهرهای بزرگ چون اصفهان و تبریز از این امتیاز برخوردار شویم؛ چراکه حق و لیاقت مردم شهر همدان نیز برخورداری از این امتیاز است.

وی افزود: تا پایان سال جاری و با اجرای تعهدات شرکت ایران خودرو در حوزه نوسازی تاکسی‌ها، تاکسی‌‌های پیکان از رده خارج می‌شوند.

عسگریان: توزیع عادلانه اتوبوس‌ها در تمامی نقاط شهر

سید مسعود عسگریان رئیس شورای اسلامی شهر همدان نیز گفت: خوشبختانه در حال حاضر تلاش شده است که با مطالعات انجام شده در طرح جامع ترافیک تمام نیازهای حمل و نقل درون‌شهری با رعایت توجیه اقتصادی و ترافیکی مرتفع شود.

رئیس شورای اسلامی شهر همدان افزود: نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی به ویژه ناوگان اتوبوسرانی شهر همدان حق همه مردم است و از تمامی مسؤولان و عواملی که تلاش کردند در شرایط سخت اقتصادی این حجم از اتوبوس خریداری و در زمان کوتاهی به این ناوگان تحویل شود تشکر و قدردانی می‌کنم.

وی همچنین به توزیع عادلانه اتوبوس‌ها در تمامی نقاط شهر اشاره کرد و گفت: اتوبوس‌ها باید حتی در دورترین نقطه و مناطق کمتر برخوردار نیز خدمت‌رسانی کنند و تمام مردم از حمل و نقل مناسب عمومی استفاده کنند.

گردان: ترافیک معضل بزرگ مدیریت شهری

رئیس کمیسیون خدمات شهری، حمل و نقل و ترافیک و محیط زیست شورای شهر همدان نیز گفت: در چند دهه اخیر به علت گسترش و توسعه شهرنشینی با معضلی به نام ترافیک روبه‌رو هستیم که گسترش ناوگان حمل و نقل عمومی برای مدیریت ترافیک شهری مطرح است.

کامران گردان گفت: یکی از وسایل امن و کم‌هزینه حمل و نقل استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی است.

وی افزود: در شهر همدان روزانه 30 دستگاه خودرو شماره‌گذاری می‌شود و برای هر خودرویی که به فضای شهری افزوده می‌شود باید 40 مترمربع فضای ترافیکی ایجاد شود که به لحاظ گرانی زمین نتوانستیم این فضا را ایجاد کنیم.

وی بیان کرد: شهرداری همدان به سمت انسان‌محوری روی آورده که بایستی مقدماتی فراهم شود که مردم بتوانند از حمل و نقل عمومی استفاده کنند و با خریداری و تخصیص این تعداد دستگاه اتوبوس جدید از سوی مسؤولان به ناوگان حمل و نقل عمومی شهر در شرایط شیوع کرونا مدت انتظار مردم برای استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی به 5 یا 6 دقیقه کاهش پیدا می‌کند.

گردان گفت: امیدواریم با مشارکت عمومی مردم در استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی با فرهنگ‌سازی بتوانیم حداکثر استفاده را از وسایل حمل و نقل عمومی داشته باشیم.

الوندی: تلاش ما آسایش بیشتر مردم

رئیس سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری همدان هم گفت: بنا به رهنمودهای شهردار همدان تلاش کردیم در چند ماه اخیر در زمینه جذب اوراق مشارکت مبلغ 50 میلیارد تومان برای خرید 15 دستگاه اتوبوس بنز با هزینه هر دستگاه 2 میلیارد و 200 میلیون تومان اقدام کنیم ولی به علت تورم ایجاد شده هر دستگاه با هزینه 3 میلیارد و 850 میلیون تومان از شرکت ایران‌خودرو دیزل خریداری شد.

رحیم الوندی افزود: بازسازی 30 دستگاه اتوبوس نیز در شرف انجام است و 2 دستگاه اتوبوس نیز از کارخانه تبریز خریداری شده است.

الوندی افزود: تلاش بر این است که مردم در آسایش بیشتر سفرهای درون‌شهری را انجام دهند.

وی همچنین از سرپرستی بانک ملی استان، حاجی‌بابایی نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی، شهردار همدان و تمامی مسؤولانی که برای خریداری این اتوبوس‌ها اقدام کردند قدردانی کرد.

  لینک
http://hegmataneh-news.ir/sl/20555