کد خبر : 20404
تاریخ : 1399/11/13
گروه خبری : خبر همدان

استاندار در نشست خبری:

جذب نیروهای غیربومی در همدان را تأیید نمی‌کنم

مگر باغات همدان چیزی کم از قزوین دارد که ثبت ملی نشده؟

هگمتانه، گروه خبر همدان: استاندار همدان تأکید کرد: گرفتن نیروی غیربومی در استان را تأیید نمی‌کنم.

به گزارش خبرنگار هگمتانه، سید سعید شاهرخی پیش از ظهر یکشنبه در نشست خبری با اشاره به اینکه در دهه فجر امسال 651 پروژه در استان کلنگ‌زنی و بهره‌برداری می‌شود، گفت: این پروژه‌ها با سرمایه‌گذاری نزدیک به 8 هزار میلیارد تومان افتتاح و کلنگ‌زنی می‌شود.

وی گریزی به دوران پیش از انقلاب زد و با بیان اینکه رژیم شاهنشاهی علیرغم ظاهری که درست کرده بود به مردم فشار آورده بود و فرامین استکبار را اجرا می‌کرد، گفت: یکی از ویژگی‌های شکست استکبار قطع وابستگی بود که یک شعار محوری استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی شکل گرفت که سلطه‌جویی و استبداد را نفی می‌کرد.

وی با اشاره به اینکه امروز، نگاه مردم‌سالاری دینی را در جمهوری اسلامی می‌بینیم، تأکید کرد: جمهوریت و اسلامیت باید در کنار هم تقویت شود.

استاندار همدان در بخش دیگر سخنانش اظهار کرد: دهه فجر امسال 651 پروژه با سرمایه‌گذاری 7 هزار و 900 میلیارد تومان کلنگ‌زنی و افتتاح می‌شود.

شاهرخی با اشاره به تدوین سند اطلاع‌رسانی استان، گفت: ما خود را خدمت گزار و خادم مردم می‌دانیم و تلاش بر این بوده که بیشترین خدمت را به مردم داشته باشیم.

وی به تدوین سند راهبردی استان طی 3 سال اشاره کرد و با بیان اینکه تمام بخش‌ها در این سند دیده شده است، افزود: هدف مهم توجه به معیشت، حمایت از تولید، ایجاد اشتغال و... است.

استاندار همدان به کشت گلخانه‌ای و ایجاد 500 هکتار شهرک گلخانه‌ای در استان اشاره کرد و با بیان اینکه سالانه 70 هکتار باید به کشت گلخانه‌ای استان افزوده شود، تصریح کرد: چهار گاوداری 6 هزار رأسی در استان راه‌اندازی شده است.

پرونده ثبت جهانی هگمتانه بسته شد

شاهرخی به راه‌اندازی قطار شهری در همدان با 5 هزار میلیارد سرمایه‌گذاری اشاره کرد و از تکمیل پرونده ثبت جهانی تپه هگمتانه خبر داد و گفت: پرونده ثبت جهانی هگمتانه بسته شده است و بعد از پرونده قلعه فلک‌الافلاک برای ثبت جهانی می‌رود.

شاهرخی با بیان اینکه در حوزه سدسازی موفق به بهره‌برداری از 5 سد شدیم، اضافه کرد: سد خرم‌رود با 300 میلیارد تومان و سد گرین با 337 میلیارد تومان آورده بخش خصوصی ساخته می‌شود.

استاندار همدان با بیان این مطلب که نگاه من این‌گونه نبوده که دعوای سیاسی راه بیندازم و بنا بر استفاده از همه ظرفیت‌های استان با وحدت و همدلی است، اظهار کرد: ساخت 2 هزار واحد برای محرومان در سفر معاون رئیس جمهور به همدان تصویب شد که به دنبال دریافت مجوز یک هزار واحد دیگر نیز هستیم.

تبدیل باغ میوه همدان به سایت گردشگری

این مسؤول با اشاره به تبدیل باغ میوه همدان به سایت گردشگری عنوان کرد: پارک 240 هکتاری اکباتان توسط شهرداری در دست اجرا است.

شاهرخی ادامه داد: اگر امروز همدان بعد از قرن‌ها همدان مانده است، به خاطر الوند و دامنه شمالی الوند است.

وی در این خصوص اضافه کرد: میراث فرهنگی را مأمور کردیم تا برای آن طرح تهیه کند و باید اصول علمی و چهارچوب علمی آن رعایت شود و به نگهداری از دامنه الوند دقت شود.

شاهرخی با تأکید بر اینکه مداخله در دامنه الوند نباید بدون توجه به اصول زیست محیطی انجام شود، گفت: باغات قزوین ثبت ملی شد، مگر باغات همدان، گنجنامه، دره مرادبیگ و... چیزی کمتر از قزوین دارد؟

وی تصریح کرد: چرا باید اجازه بدهیم که دامنه شمالی الوند دستخوش رفاه و سودجویی یک یا دو خانواده شود؟!

وی به طرح تفریحی، زیارتی شاهزاده حسین نیز اشاره کرد و گفت: در حال تملک هستیم تا طرح را اجرا کنیم.

برای آرامگاه بوعلی نیز طرح داریم

استاندار با اشاره به اینکه طرح‌ها با حفظ میراث فرهنگی باید انجام شود، اظهار کرد: برای آرامگاه بوعلی نیز طرح داریم و حاضریم ساختمان فرمانداری را بدهیم و شهرداری نیز ساختمانش را بدهد و این را با شهرداری و شورای شهر مطرح کرده ایم.

وی در ادامه با اعلام اینکه هزار میلیارد تومان شبکه برق با تولید دو پست در همدان ایجاد می‌شود، به کلنگ‌زنی نیروگاه ملایر اشاره کرد و در پاسخ به اینکه آیا این نیروگاه قرار است مانند نیروگاه شهید مفتح باعث افت آب و آلایندگی زیست محیطی شود، گفت: این نیروگاه قرار است برای سوخت فقط از گاز استفاده کند و سامانه آن خشک بوده و نیاز به آب ندارد و پیوست زیست محیطی آن رعایت شده است و آلایندگی ندارد و غیر از همدان، استان‌های دیگری به دنبال آن بودند که ما با پیگیری‌ها موفق به گرفتن آن شدیم.

شاهرخی ضمن اشاره به سرمایه‌گذاری بیش از 7 هزار میلیارد تومان در استان برای اجرای طرح‌ها و اشتغال‌زایی تاکنون، به راه‌اندازی شهرک خیاطان ازندریان نیز اشاره کرد.

گرفتن نیروی غیربومی در استان را تأیید نمی‌کنم

استاندار با تأکید بر اینکه گرفتن نیروی غیربومی در استان را تأیید نمی‌کنم، در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران در خصوص اینکه پروژه‌های شهر همدان قفل شده است، گفت: تراز کار در همدان باید بالاتر برود و متناسب با شهر و شأن آن شهرسازی ترقی پیدا کند.

استاندار همدان ضمن اعلام اینکه کارهای خوبی در شهر همدان انجام شده است، افزود: خدمات شهری باید فکر بلند داشته باشد و این مستلزم این است که شما در انتخابات شورای شهر قوی حضور پیدا کنید.

  لینک
http://hegmataneh-news.ir/sl/20404