کد خبر : 14823
تاریخ : 1399/6/26
گروه خبری : ورزش

فعالیت‌های ورزشی به شکل متفاوت در دوران شیوع کرونا

هگمتانه، گروه ورزش: ویروس کرونا در ماه‌های گذشته نه تنها سلامتی جوامع را به طور مستقیم نشانه گرفت بلکه به صورت غیرمستقیم نیز با محدودکردن فعالیت‌های همگانی و ورزشی، تندرستی اقشار مختلف را تهدید کرد اما این تهدید را با تغییر در شیوه ورزش کردن به جای تعطیل کردن آن می‌توان به فرصت تبدیل کرد.
شیوع ویروس کرونا در آذر ماه پارسال از شهر ووهان چین آغاز و به سرعت به پدیده همه گیر در دنیا تبدیل شد به طوری که اکثر کشورها درگیر آن شدند و پس از گذشت 9 ماه این ویروس همچنان با قدرت می‌تازد.
شومی این ویروس روی فعالیت‌های مختلف تأثیر گذاشت و دایره فعالیت‌های اجتماعی را محدود کرد، ورزش و فعالیت‌های بدنی نیز از مواردی بود که پس از شیوع این ویروس بسیار محدود و حتی تعطیل شد.
این درحالی است که تعطیلی فعالیت‌های ورزشی خود عامل بروز بسیاری از بیماری‌ها، تشدید چاقی و فقر حرکتی در جامعه است لذا پزوهشگران و فعالان در حوزه سلامت توصیه می‌کنند برای تقویت دستگاه ایمنی در این ایام، فعالیت‌های ورزشی به شکل متفاوت انجام شود.
از آنجایی که با تعطیلی و فعالیت محدود باشگاه‌های ورزشی به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، امکان حضور در باشگاه‌ها بسیار کم و محدود شده ‌است می‌توان به روش‌های مختلف با ورزش در خانه و افزایش فعالیت‌هایی نظیر پیاده‌روی از چاقی و سایر تبعات عدم تحرک جلوگیری کرد.

ورزش در خانه
رئیس هیأت ورزش‌های همگانی همدان در خصوص نحوه انجام فعالیت‌های ورزشی در دوران شیوع کرونا گفت: با شیوع ویروس کرونا، خانواده‌ها از ترس درگیر شدن با این ویروس از حضور خود و فرزندانشان در باشگاه‌های ورزشی و فعالیت‌های گروهی خودداری می‌کنند.
هادی سبزواری افزود: البته این اقدام در شرایط شیوع کرونا اقدام پذیرفته شده‌ای است اما نباید به طور کلی فعالیت‌های ورزشی را تعطیل کرد و عدم حضور در باشگاه‌ها نباید به منزله توقف ورزش و فعالیت‌های بدنی باشد.
وی ادامه داد: ورزش در فضای باز با رعایت فاصله 2 تا سه متری تهدیدی از نظر شیوع کرونا به دنبال ندارد و خانواده‌ها می‌توانند با خاطر آسوده شرایط ورزش در محیط باز و حتی حیاط منزل مسکونی خود را فراهم کنند.
وی گفت: همچنین انجام ورزش‌هایی نظیر کوهپیمایی، پیاده‌روی، دوچرخه سواری و ورزش‌های همگانی با رعایت فاصله و اصول بهداشتی توصیه می‌شود و خانواده‌ها بدون دغدغه می‌توانند فعالیت بدنی داشته ‌باشند.
وی افزود: همچنین خانواده‌ها به راحتی می‌توانند با فراهم کردن دمبل، طناب و کش ورزشی و ارتباط مجازی با یک مربی، در محیط خانه خود فضای باشگاهی ایجاد کرده و فعالیت‌های ورزشی را در خانه انجام دهند.

پرهیز افراد دارای علامت بیماری از ورزش
دبیر هیأت پزشکی ورزشی همدان نیز ادامه داد: افرادی که دارای علائم سرماخوردگی و بیماری هستند، نباید فعالیت ورزشی داشته و در فعالیت‌های گروهی حضور داشته‌ باشند.
خسرو اصله گفت: فعالیت ورزشکاران حرفه‌ای و ملی‌پوشان نیز باید تحت نظارت مربی و پزشک تیم انجام ‌شود، در ایام شیوع کرونا این ورزشکاران باید شدت تمرینات را کاهش دهند، مراقب سلامتی خود باشند و آمادگی بدنی خود را حفظ کنند و تلاش برای رکورد زنی توصیه نمی‌شود.
دبیر هیأت پزشکی ورزشی همدان افزود: باشگاه‌های ورزشی نیز به جز رشته‌های آبی و ماساژ با رعایت شیوه‌نامه‌های خاص بهداشتی فعال هستند.
وی ادامه داد: مواد شوینده و ضدعفونی نیز باید در باشگاه‌ها وجود داشته باشد و ضدعفونی باشگاه‌ها به صورت ویژه انجام ‌شود.
وی گفت: چنانچه ورزشکاران نیز اصول بهداشتی و حفاظت فردی را در باشگاه‌ها رعایت کنند، مشکلی پیش نمی‌آید.

انجام بازرسی‌های مستمر
معاون ورزش قهرمانی اداره ورزش و جوانان همدان نیز گفت: با بازگشایی باشگاه‌های ورزشی طی امسال، مدیران باشگاه‌ها قبل از بازگشایی متعهد شدند اصول بهداشتی را رعایت کنند.
عباس قهرمانی افزود: از همان زمان تاکنون ده‌ها مورد بازرسی با هدف بررسی رعایت اصول بهداشتی از باشگاه‌های سطح استان صورت گرفت و برای باشگاه‌های متخلف اخطار صادر شد.
وی ادامه داد: باشگاه‌های دارای مجوز همکاری خوبی در زمینه رعایت اصول بهداشتی دارند.

  لینک
http://hegmataneh-news.ir/sl/14823