کد خبر : 14360
تاریخ : 1399/6/16
گروه خبری : خبر همدان

مسأله شبکه‌ ملّی اطّلاعات

امیر منطقی

در فضای مجازی، آنچه از همه مهم‌تر است، مسأله شبکه‌ ملّی اطّلاعات است.

در تعریف شبکه ملی اطلاعات می‌توانیم بگوییم که پروژه‌ای است برای توسعه شبکه زیرساخت امن و پایدار ملی در ایران.

شبکه ملی اطلاعات بنابر تکالیف قانونی و مصوبات شورای عالی فضای مجازی باید تحت نظارت مرکز ملی فضای مجازی، توسط وزارت ارتباطات و فناوری ایجاد شود و پس از صدور مجوز توسط مرکز ملی فضای مجازی، آغاز به کار نماید و خدمات خود را به عنوان زیرساخت ارتباطی فضای مجازی، به آحاد ملت، اعم از کاربران حقیقی و حقوقی در بخش‌های مختلف دولتی، عمومی و خصوصی ارایه نماید.

متأسفانه به دلیل عدم اطلاع رسانی دقیق، درست و به اندازه درباره شبکه ملی اطلاعات، به محض اینکه کاربران ایرانی این نام را می‌شنوند، افکاری مانند اینترنت محدود و بسته و به دور از ارتباطات بین‌المللی به ذهنشان خطور می‌کند. بنابراین، نیاز است که در این زمینه اطلاعات دقیقی به مردم داده شود تا نگرانی‌های احتمالی شان رفع شود.

همه‌ دنیا با فضای مجازی درگیرند؛ اما امروز فضای مجازی مخصوص ما نیست. کشورهایی که شبکه‌ ملّی اطّلاعات درست کرده‌اند و آن را به نفع ارزش‌های مورد نظر خودشان کنترل کرده‌اند، یکی دو تا نیستند. بهترین و قوی‌ترینِ کشورها، در این زمینه‌ها خطّ قرمز دارند.

ما چرا باید اجازه بدهیم آن چیزهایی که ضد ارزش ها، اصول مسلّمه‌ ما و برخلاف همان اجزا و عناصر اصلی هویّت ملّی ما است، به‌وسیله‌ کسانی‌ که بدخواه ما هستند، در داخل کشور توسعه پیدا کند؟

به سبب مخاطرات امنیتی کشور و حملات سایبری پی در پی به ایران، باید هرچه زودتر به اینترنت داخلی به طور کامل دست پیدا کرد. از سوی دیگر، نیاز است که اطلاع رسانی دقیقی درباره شبکه ملی اطلاعات انجام شود تا بتوانیم از فواید آن بهره ببریم و به اینترنت امن، ارزان و مستقل دسترسی داشته باشیم.

 

  لینک
http://hegmataneh-news.ir/sl/14360