کد خبر : 13585
تاریخ : 1399/5/21
گروه خبری : همه دانا

یادنامه هگمتانه ویژه شهید محمد دلاوری؛ فرمانده گردان فتح

فرماندهی که با لبان تشنه پر کشید

هگمتانه، گروه همه دانا: شهید محمد دلاوری در گرماگرم عملیات رمضان در حالی‌که گردان فتح را فرماندهی می‌کرد به یک مین که توسط مزدوران عراقی در منطقه کاشته شده بود برخورد و به شدت مجروح شد. اما با این حال دست از مبارزه و هدایت نیروها نکشید و با وجود خونریزی شدید با روحیه خوب در منطقه حضور داشت.

شهید محمد دلاوری رزمنده‌ای عاشق و شجاع بود که در اول فروردین ماه سال 1339 در روستای آرتیمان از توابع تویسرکان به دنیا آمد.

نهال وجودش را با معارف الهی و قرآنی تنومند ساخت و قوت بخشید. دروس ابتدایی را در همان روستای محل تولدش فرا گرفت و با وجود مشکلات مادی به تویسرکان رفت تا ادامه تحصیل دهد.

محمد تمام دشواری‌های غربت را یکی یکی به‌جان می‌خرید و با شور و شوق درس می‌خواند. اواخر تحصیلات او در دوره راهنمایی بود که قیام انقلابی ملت، به اوج خود رسید به شکلی که محمد نیز علیرغم سن و سال کم، مردانه وارد معرکه شد.

با پخش اعلامیه‌های امام خمینی (ره) و نصب پوسترهای آن بزرگوار در معابر عمومی به فعالیت پرداخت. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل سپاه پاسداران بی درنگ به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد و برای پیکار با ضد انقلاب‌ها عازم پاوه در کردستان شد.

مدتی در آنجا بود تا اینکه جنگ 8 ساله آغاز شد. محمد برای مقابله با دشمن به جبهه‌های سر پل ذهاب شتافت و مسؤولیت بسیج و جذب نیروهای بسیجی و سپاهی را عهده دار شد.

وی برای مدتی فرماندهی عملیات سپاه پاسداران تویسرکان را به عهده گرفت و پس از بازگشت به کردستان، این بار با عنوان مسؤول محور وارد معرکه شد. او در مسؤولیت‌های خود فرماندهی لایق و کارآمد بود و به هیچ چیز جز انجام وظیفه فکر نمی‌کرد.

شهید محمد دلاوری آخرین بار در عملیات رمضان در منطقه عملیاتی شلمچه با سمت فرماندهی گردان فتح و در روز 23تیر ماه 1361 مصادف با 22 رمضان 1402 عظمت روحش را به نمایش گذاشت و با شجاعت و اخلاص مثال زدنی پر و بال به آتش عشق معشوق خود سپرد و آرام در بستر شهادت خفت.

شهید محمد دلاوری در گرماگرم عملیات رمضان در حالی‌که گردان فتح را فرماندهی می‌کرد به یک مین که توسط مزدوران عراقی در منطقه کاشته شده بود برخورد و به شدت مجروح شد. اما با این حال دست از مبارزه و هدایت نیروها نکشید و با وجود خونریزی شدید با روحیه خوب در منطقه حضور داشت.

این سرباز دلاور وطن بعد از انتقال به پشت جبهه به علت جراحات شدید پرواز ابدی خویش را آغاز کرد.

پیکر مطهر شهید در گلزار شهدای تویسرکان آرام گرفته است.

گفتنی است شهید محمد دلاوری به عنوان شهید شاخص سال 99 شهرستان تویسرکان نیز معرفی شده است.

روحش شاد و یادش گرامی

  لینک
http://hegmataneh-news.ir/sl/13585