کد خبر : 11183
تاریخ : 1399/3/18
گروه خبری : ورزش

تأمین زیرساخت اسکواش همدان چشم انتظار حمایت بخش خصوصی

هگمتانه، گروه ورزش: رشته اسکواش برخلاف نام آن که شاید ورزشی پرهزینه به نظر برسد بسیار کم هزینه بوده و با حداقل امکانات در کوچک‌ترین فضا قابلیت اجرا دارد کمااینکه این رشته به عنوان یکی از رشته‌های ورزشی بسیار مفرح و خانوادگی شناخته می‌شود.

سابقه این رشته ورزشی به سال 1874 میلادی به انگلستان باز می‌گردد و برای اولین بار نیز در سال 1883 میلادی توسط شرکت نفت اولین زمین اسکواش ایران در مسجدسلیمان راه‌اندازی شد.

امروزه این رشته ورزشی به دلیل ویژگی‌های خاص خود بسیار مورد توجه علاقه‌مندان قرار گرفته و شاهد گسترش روز افزون اسکواش در کشورمان هستیم و به دلیل هزینه بسیار کم ساخت یک کورت اسکواش نسبت به زیرساخت‌های سایر رشته‌های ورزشی سرمایه‌گذاران علاقه بسیاری برای ورود به این رشته به خود نشان داده‌اند.

در استان همدان در سال‌های گذشته به دلایل مختلف شاهد درجا زدن و افول این رشته ورزشی بوده‌ایم تا جایی که شهر همدان از وجود کورت استاندارد و اختصاصی بی بهره است حال آنکه سال 95 در زمین باشگاه فرهنگی ورزشی شهرداری همدان یک کورت ساخته شد که به دلیل اختلافات و عدم مدیریت رئیس هیأت وقت استفاده چندانی از این کورت صورت نگرفت.

مشکل اصلی رشته اسکواش در همدان که سال‌ها با آن دست و پنجه نرم می‌کند و باعث درجا زدن این رشته ورزشی در همدان شده است نبود یک کورت استاندارد و اختصاصی بوده که اسکواش‌بازان همدانی را با مشکلات زیادی مواجه کرده است.

نبود زیرساخت مناسب باعث شده تبلیغاتی برای این رشته ورزشی در همدان صورت نگیرد تا جایی که شاید همدانی‌ها کمتر از وجود همچنین رشته ورزشی آگاه باشد نبود زیرساخت مناسب هم باعث شده تبلیغاتی برای این رشته ورزشی در همدان صورت نگیرد تا جایی که شاید همدانی‌ها کمتر از وجود همچنین رشته ورزشی آگاه باشد و به همین علت خانواده‌های همدانی شناختی از این رشته ورزشی ندارند که بخواهند فرزندان خود را به سمت اسکواش سوق دهند.

همچنین مسؤولان این رشته ورزشی در استان همدان به دلیل نداشتن زیرساخت مناسب تمایلی به تبلیغات برای جذب ورزشکار نشان نمی‌دهند و همین علت‌ها باعث شده تا اسکواش به عنوان یک رشته ورزشی مهجور و ناشناخته در همدان معرفی شود.

نیاز اصلی این رشته ورزشی در پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین ایجاد چندین کورت استاندارد بوده تا با رفع مشکلات زیرساختی شاهد جذب نوجوانان و جوانان همدانی به این رشته مفرح باشیم.

رئیس هیأت اسکواش استان همدان با بیان اینکه قدم اول رشد رشته اسکواش در همدان ایجاد زیرساخت مناسب است، اظهار کرد: از ابتدای روزی که به عنوان رئیس هیأت اسکواش استان همدان انتخاب شدم اولویت اصلی خود را ایجاد زیرساخت ورزشی مناسب این رشته ورزشی قرار دادم.

اسدالله ربانی‌مهر افزود: در شأن ورزش دیار الوند نیست که یک کورت اختصاصی و استاندارد اسکواش در آن وجود نداشته باشد و با رایزنی‌هایی که انجام شده با کمک سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان و جلساتی که با اداره کل ورزش و جوانان صورت گرفته به زودی یک کورت اختصاصی و استاندارد اسکواش در همدان ساخته شود.

وی با بیان اینکه بدون وجود زیرساخت مناسب نمی‌توان کاری انجام داد، گفت: اگر به دنبال رشد اسکواش و جذب خانواده‌ها به این رشته ورزشی هستیم ابتدا باید بتوانیم چندین کورت اسکواش مناسب در شهر همدان ایجاد کنیم.

ربانی‌مهر خاطرنشان کرد: همچنین باید بتوانیم شهرستان‌ها را هم ترغیب کنیم که در هر شهرستان استان همدان نیز یک کورت استاندارد ایجاد شود تا شاهد تحول این رشته ورزشی در همدان باشیم.

رئیس هیأت اسکواش استان همدان با بیان اینکه شهرداری هم می‌توان در زمینه رشد این رشته ورزشی به ما کمک کند، بیان کرد: در حال حاضر شاهد این هستیم در فضای بسیاری از پارک‌ها در کشور شهرداری‌ها کورت اسکواش ساخته‌اند و همین موضوع باعث آشنایی و شناخت خانواده‌ها از این رشته ورزشی شده است.

وی عنوان کرد: شهرداری همدان نیز می‌تواند برای کمک به رشد این رشته ورزشی به کمک هیأت اسکواش استان همدان بیاید و اگر یک کورت اسکواش در یک از پارک‌های شهر ایجاد شود قطعاً کمک بزرگی برای ما خواهد بود.

 

*لزوم استفاده از ظرفیت آموزش و پرورش

ربانی‌مهر با بیان اینکه به دنبال استفاده از ظرفیت آموزش و پرورش نیز هستیم، گفت: اسکواش می‌تواند به عنوان یک ورزش دانش‌آموزی شناخته شود و به دنبال این هستیم که با ایجاد تفاهم‌نامه با آموزش و پرورش بتوانیم از این ظرفیت بزرگ نیز استفاده کنیم.

رئیس هیأت اسکواش استان همدان عنوان کرد: همچنین ما از بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران دعوت می‌کنیم برای ساخت کورت اسکواش به دلیل برخورداری از فضای کم و هزینه پایین ورود کنند.

وی با بیان اینکه با تمام توان به دنبال تحول در اسکواش استان همدان هستم، بیان کرد: استعدادیابی و استعداد پروری، افزایش بیمه‌شدگان اسکواش، برگزاری دوره‌های آموزشی، اعزام ورزشکاران به مسابقات کشوری و برگزاری مسابقات استانی بر اساس تقویم ورزشی از جمله مهم‌ترین برنامه‌ریزی‌های هیأت در سال جدید است.

ربانی‌مهر افزود: رشد مربیان و داوران این رشته ورزشی در دستور کار قرار دارد تا اسکواش‌بازان بیشتری تربیت کنیم.

مدیرکل ورزش و جوانان استان همدان نیز با بیان اینکه با تمام توان از هیأت اسکواش حمایت خواهیم کرد، اظهار کرد: به برنامه و اهداف ریاست جدید هیأت اسکواش استان همدان ایمان داریم و با تمام توان برای رشد و تحول اسکواش در همدان حمایت خواهیم کرد.

محسن جهانشیر افزود: تأمین زیرساخت ورزشی مناسب اسکواش در همدان از دغدغه‌های اصلی اداره کل ورزش و جوانان نیز است به همین دلیل آمادگی داریم یک زمین در اختیار هیأت اسکواش استان همدان قرار دهیم.

وی با بیان اینکه همدان استعدادهای خوبی در این رشته ورزشی دارد، گفت: اگر زیرساخت مناسب این رشته در همدان ایجاد شود به طور قطع شاهد استعدادهای فراوانی در اسکواش همدان خواهیم بود همانطور که با وجود کمبودها ورزشکاران همدانی این موضوع را ثابت کرده‌اند.

جهانشیر خاطرنشان کرد: امیدواریم تا پایان سال جاری شاهد ساخت و تکمیل 2 کورت اختصاصی و استاندارد اسکواش در همدان باشیم.

مدیرکل ورزش و جوانان استان همدان با اشاره به حمایت از هیأت اسکواش استان همدان بیان کرد: از نظر مالی و معنوی تا جایی که بتوانیم از این رشته ورزشی حمایت خواهیم کرد و کوتاهی انجام نمی‌دهیم.

وی عنوان کرد: امیدواریم با رشد زیرساخت‌های ورزشی شاهد تحول رشته اسکواش در همدان باشیم.

در پایان گفتنی است؛ رشته ورزشی اسکواش با توجه به ظرفیت و قابلیت‌هایی که دارد روز به روز در کشورمان گسترش پیدا خواهد کرد و در این بین استان همدان نباید از این قافله عقب بماند و باید با نگاه ویژه مسؤولان در رشد زیرساخت‌های این رشته ورزشی شاهد حرکت رو به جلو اسکواش همدان باشیم.

  لینک
http://hegmataneh-news.ir/sl/11183